Má první štace

5. srpna 2011 v 17:43 | Pavel Lukavský
"Už volala dvakrát..."Oznamovala mi celkem nezúčastněně moje žena. Prej by potřeboval posekat asi třicet na třicet vyský trávy. "Jaký trávy?" Zeptal se jsem se podrážděně a dodávám. "Projedu víc než vydělám." "Naposledy volala před hodinou ale, potřebují to zítra ráno. Potřebují stavět cirkus, nějaká paní Alšová." "Cože, Alšovi, stará cirkusová rodina?"
Trochu odbočím ve svém vyprávění. Neexistuje nic, co by mohlo vymazat z hlavy vzpomínky, které každý z nás v životě prožil. Já mám za sebou jednu sezonu v cirkusu. Je to tak dávno, že nevím, jestli to byla skutečnost, nebo včerejší ranní sen.
Prodral jsem se pod páskou, která ohraničovala hranice cirkusu, za kterou normální civil nesmí. Naprosto suverénně, tak jsem se to naučil právě u "komedie". Přivítal mne nesouhlasný štěkot hafana bojového plemene. "Co potřebujete?" Optal se mne mladík od hafana. "Já se můžu bavit jen se světskejma. Hledám direktora." Kdybych dal silně opálenému mladíkovi herdu do zad, nevyrazil bych mu dech tak, jako touhle odpovědí. Pobaveně mne poslal za vysokým mužem, už na první pohled krotitelem.
Proč tvrdím, že to byl krotitel vám nemohu sdělit. Kdo četl cirkus Humberto možná tuší. Cirkus je svět sám pro sebe, ve kterém chodí lidé jako vy, ale trochu jiní. I doba je o hodně jiná, než ta, kterou popisoval Eduad Bass. Vlastně je i jiná než v tom roce 1984, kdy jsem u cirkusu pracoval. Obyčejné maringotky nahradily karavany. I když zůstal stejný, cirkusový stan a kočovný život. A jedna drobnost mne zarazila, zlaté šperky, za něž by se nemusel stydět ani olašský Rom.
"Co potřebujete" Zeptal se direktor, když jsme se vzájemně pozdravili. Jak jsem byl v té rozverné ráží, kterou jsem začal s těma "světskejma", tak pokračuji. "Já nepotřebuji nic, vy jste mi dvakrát volali, že potřebujete posekat trávu" Direktor s ulehčením začal rozhazovat rukama, ... tady a tam a ke vstupu a hlavně.." A hlavně si dát bacha, abych nepřesekl ségl.." Přerušil jsem tok myšlenek direktora, který zbystřil. Tento slangový výraz pro železný kolík držící sloup cirkusového stanu.
Pustil jsem se do práce, byl to fofr, celkem jsem spěchal a vlastně jsem velmi spěchal. Jenom že, člověk míní, vzpomínky mění. Vše jsem udělal podle přání..Zvědavost a vzpomínky mi nedaly.
Přiznání k mé cirkusové epizodě direktora potěšilo. "Proč jen jednu sezonu?" otázal se. Odpověď mi odkýval. "Rok dva, fajn, úžasná životní zkušenost, ale pak to člověku sežere život." Vím své a tak moc se za ty roky zase nezměnilo. Alkohol, holky, mizerné jídlo, dřina a pocit výlučnosti v člověku zničí duši. Zapomněl jsem na něco? A ještě cigarety. Z chlapa se po dvou desítkách letech stane bezzubá, chrchlající troska, zato s náušničkou a případným ozdobným tetováním.
Soukám nohavici na důkaz, že jsem opravdu u cirkusu pracoval. Tady tohle je ankrovka, ukazoval jsem jizvu na holeni, abych dodal svým tvrzením váhu. Čerta mne v tom okamžiku zajímalo, že jsem šrám utržil v mládí v bulharském Burgasu a ne v cirkusu nárazem ostrou hranu ocelovébo kolíku - ankru. "Jestli máš děti, tak přijďte do cirkusu" a cpal mi volňásky, místo peněz tedy, jako doplatek. "Já ne, já si svý prožil a mohl bych brečet." Odpovídám s úsměvem a rozhovořil jsem se znovu ke své sezoně u cirkusu. K lidem co jsem znal.. především. "Navrátiovi? Knos, takovej malej pajdavej? A drezér Málek?" "Ten zemřel" Zklamal mne direktor. "To je škoda, toho jsem měl rád" Těžko bych vyprávěl o hroudě hovězího, kterou nám dal, o lahvi vodky.. Vzpomínky nesdělitelné. Vzájemně tykání bylo v tomto okamžiku nějak automatické. "Víš, to byla generace lidí, kterou jsem moc neznal mě bude třicet." To je přesně ta doba, před kterou jsem u cirkusu pracoval, byla to má snad první poučná, životní štace, jakých bylo ještě nepočítáno. Za souhlasného štěkotu stejného hafana - "bojového vemene", který mne vítal, odcházím za další štací..
 


Komentáře

1 Zdenka-matka Zdenka-matka | 5. srpna 2011 v 18:24 | Reagovat

Pěkně napsáno :-)
A tak popřeji hodně štěstí, na další štaci :-)

2 filatelista filatelista | E-mail | Web | 5. srpna 2011 v 18:30 | Reagovat

[1]: Děkuji..vzpomenu cestou -- sestro..

3 Sona.K Sona.K | 5. srpna 2011 v 19:24 | Reagovat

[2]:Je to pekna vzpominka a urcite i bajecna zivotni zkusennost. Podle meho nazoru, jste se hodne polepsil v psani, presto bych Vam malinko vytkla, zbytecnou strucnost a lehkou chaoticnost obzvlaste v zaverecne casti. Prilis mnoho primych reci v odstavci pusoby na muj blondaty mozek trochu hr.. a tak trochu ztracim prehled co kdo rek a jak a co:-)v plynulem sledu.
Musela jsem to precist, jeste jednou abych byla v obraze a uprimne receno porad si nejsem jista.
Moje otazka zni-
Uchazel jste se o misto a byl jste odmitnut?
Nebo slo o spolecne vzpominani s tim reditelem?
Dekuji za odpoved:-)
Preji pekny vecer
P.S. Zminil jste pojem "svetsky", myslim, ze by neuskodilo, tento pojem trosinku v clanku pribliz tem co az tak uplne nevi co to je:-)
Ale, jinak je to moc pekny, snad se nezlobite,jsem jen uprimna:-)

4 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | Web | 5. srpna 2011 v 19:42 | Reagovat

[3]:Soni, Pavel jen posekal trávu, vzpomínal s ředitelem cirkusu na svou anabázi u cirkusu. Já bych brala ty vzpomínky jak jsou, mám ráda stručné texty, snad jen ty ,,odborné" výrazy užité třeba v závorce vysvětlené, ale to tam vlastně má, ne? Bez závorky.
Čekám na další příběhy- těším se, že poznám něco ze skutečného života ,,tenťáka" v cirkusu.

5 Sona.K Sona.K | 5. srpna 2011 v 20:10 | Reagovat

[4]:Aha:-)
Tak nejspise ta poznamka o tom, ze "trochu odbocim", mi pripada, jako by o tu travu vlastne neslo.
No mozna jen hure chapu, ale ctu rada a tak se taky tesim.-)

6 Pavel Lukavský Pavel Lukavský | E-mail | 5. srpna 2011 v 20:15 | Reagovat

[3]: Děkuji za názor..rozhodně je velmi složité přesně vystihnout co člověk přesně cítil /smysl celého článku je právě v té větě, "já se smím bavit jen se světskéjma/ --
Tento výraz se slangový a znamená asi tolik -
pro přesnější vystihnutí výrazu "světský"
z internetu stažený obsáhlé vysvětlení a přesněji .. se vztahem k prostředí cirkusu.. domníval jsem se, že je to srozumitelné..viz citace
Mluva světských

Jak jsme uvedli již v předchozí kapitole, světští lidé tvořili specifickou skupinu mezi lidmi bez pevného domova. Patřili k nim komedianti, provozovatelé kolotočů a houpaček, střelnic a dalších pouťových atrakcí, loutkáři, ale také část tuláků, lidé kteří brousili nože a nůžky, také ti, kteří provozovali různé podvodné hry, z nichž se do dnešních dnů dochovaly známé „skořápky“. Jaroslav Podzimek ve svém Slovníčku „Světská hantýrka“ zdůrazňuje odlišnost světské hantýrky a hantýrky (argotu) kriminálního nebo „žebráckého“. Odlišnost však nesmíme chápat jako jazyk zcela jiného původu. Procento slov romského původu je zde podstatně vyšší než v kriminálním argotu, cca 35 %. Přibližně čtvrtina až třetina slov se pak shoduje s argotem kriminálním nebo jde o mírně odlišný tvar od stejného slovního základu, přičemž opět část se shoduje také s argotem německým. Další skupina slov pak pochází z německého argotu, aniž by však tato slova byla popsána v českém argotu kriminálním.

Světští, na rozdíl od kriminální komunity, se snažili svůj argot důsledně tajit, přesto řada světských výrazů pronikla do argotu kriminálního i do obecné češtiny. Řada světských slov se shoduje s výrazy brněnské plotny a největší počet jich nalezneme ve vězeňském slangu.

Vysoké procento slov romského původu vyvolává po generace otázku, zda světští představují jednu ze skupin romského obyvatelstva putujícího Evropou (romské kmeny byly odedávna rozlišeny podle způsobu obživy a komediantství, spolu s brusičstvím či kotlářstvím patřilo k tradičním „řemeslům“) nebo jde o „bílé“ tuláky a komedianty, kteří užívají romská slova pro utajení, podobně jako tomu bylo v německém argotu ve vztahu k jidiš (viz výše). Puchmajer ve své době popisuje dva typy Romů, černé (kálo), kteří se živí poctivě kovářským řemeslem a bílé (párno), což byli míšenci, kteří mluví romsky, ovšem neovládají tento jazyk dokonale. O jejich způsobu obživy Puchmajer píše, že část z těchto párno byli koňští handlíři, rasové, avšak také loutkáři a komedianti. Soudí se, že světští lidé jsou potomky těchto míšenců, ve třicátých letech již pravděpodobně podíl „české krve“ výrazně převažoval. Komunistický režim světským lidem zabránil v kočovném způsobu života. Suk (1993) cituje článek nadporučíka Veřejné bezpečnosti Jaroslava Šturmy „Zkušenosti z boje proti trestné činnosti světských osob“ (Kriminalistický sborník, č. 8, 1959). Šturma k charakteristikám světských uvádí (citujeme ze Sukovy práce), že značná část světských jsou romští míšenci, jejichž pleť je tmavší než u okolního obyvatelstva, ale světlejší než u Romů, cítí svou výlučnost (ostatní obyvatelstvo nazývají domácími lidmi, tedy gádže) a žijí na vyšší životní úrovni než Romové (kteří se naopak rádi za světské vydávají a zapírají svůj „cikánský původ“). K jejich způsobu obživy autor uvádí, že pracují u kolotočů, jako artisté, cirkusoví umělci, také provozují tyto podniky (kolotoče, střelnice, houpačky), ale také pracují jako sběrači a vykupovači sběrných surovin aj. V trestné činnosti převažovaly podvody (někdy rafinované), násilí prý bylo výjimečné. Řada provozovatelů pouťových atrakcí však úspěšně přežila systematické represe 50. let, i další období. Po generace pěstovaná „chytrost“, znalost lidské psychiky a zejména lidských slabostí, je účinná za jakéhokoli režimu.

Řada světských slov se týká provozování atrakcí nebo loutkových představení, další pak vyjadřují strach z úřední moci, i její zesměšňování. Zajímavé je i samotné slovo „světský“, které vyjadřovalo, že jde o lidi, kteří „jdou světem“, tedy znají svět. S tímto výrazem se setkáváme i u Bartošových „švihařů“, ostatně i výše uvedený rozhovor z konce 16. století obsahuje otázku „znám-li svět“. Pohled světských lidí na usedlé obyvatelstvo odrážel určitý pocit nadřazenosti (hloupý balík, balíkova žofka). Ten byl dán jednak faktem, že život na vesnici podporoval spíše dodržování tradic než inteligenci či invenci, na rozdíl od kočovného života bez ekonomických jistot a trvalé hrozby ze strany úřední moci vytvářejícího nutnost improvizace. Důležitá byla také skutečnost, že sedlák byl předmětem oklamání a napálení, jeden z výrazů pro šibala či podvodníka v němčině je Bauernfänger, doslova ten, kdo „lapá sedláky“. Téma chytrosti je ovšem charakteristické pro argot obecně, je to atribut samotného utajování. Jedno z tradičních označení argotu, kochemer lošen, znamená vlastně chytrou mluvu, nebo, jak uvádí Bredler, „řeč chytráků“ (kochemer z jidd. chochem znamená chytrý, srov. hochmes). Zde je několik charakteristických slov ze mluvy světských.

BALÍK, BÁLE, BENGÓRO, BIBOLDO, BOK, CINTI, ČÁVO, ČINELIT, ČÚRO, DAND, DARÁK, DARDA, DEVLÍNEK, DYLINA, DŽUKEL, DŽUVA, GÁDŽO, GRANTY, CHALOVAT, CHYNDA, JAMBORA, JAUNERÁK, KAMUKERY, KÁRO, MÁČO, MÁRO, MINDŽA, MULÁK, RÁKLO, SOVELIT, TÁTRUM, VENTRA

7 Pavel Lukavský Pavel Lukavský | E-mail | 5. srpna 2011 v 20:23 | Reagovat

[5]:Samozřejmě mi moc o trávu nešlo.. šlo mi o vzpomínky...

Mé psaní má být trochu chaotické používám v přímé řeči slangu, argotu i nespisovné češtiny ... ale vždy jde o přímou řeč v uvozovkách..

8 Sona.K Sona.K | 5. srpna 2011 v 20:30 | Reagovat

[6]: Parada:-)
To jsem vazne netusila a tesi mne, ze jste to tu takhle perfektne popsal:-)
Chalovat pouziva casto Yrik a matka do dnes netusi co to je:-)
Tady si to muzou oba objasnit ti gadzove a nebyt nadale za maaaaco a dyliny:-)
Zbytek tech slov je pro mne pekny KAMUKERY.-)
Ale mozna se najde nekdo kdo nam je priblizi.
Treba vy?
Chcete rici, ze vazne tehle hantyrce rozumite?
V tom pripade smekam:-)

9 Lydie Lydie | 5. srpna 2011 v 20:36 | Reagovat

Teda Filatelisto-já žasnu.Za článek
dostáváte jedničku s hvězdičkou.Líbí se mi,že je stručný a přitom naprosto všechno vyjadřuje.

10 Pavel Lukavský Pavel Lukavský | 5. srpna 2011 v 20:42 | Reagovat

Jen drobná připomínka.. dnešní hovorový jazyk a prostředí cirkusu se změnilo a to výrazně -- jak poukazuji -- ale také výrazový slovník je bližší hovorové češtině.. já ve vzpomínkách jsem stále v roce 1984 a cca 30 let je propastný rozdíl..

jinak slova, která jsem zkopíroval se asi moc nepoužívají .. nebo vlastně nevím.. Nejsem s tímto prostředím v kontaktu.

ještě jedna drobnost.. formát blogu.. je právě taková zkratkovitá forma.. prostě to není úplná literatura..
tak to cítím
že mám ambice nejvyšší - je zřejmé

11 Sona.K Sona.K | 5. srpna 2011 v 20:46 | Reagovat

[10]:Vite, ja uz si Vas predtavovala jako romanopisce a uplne mi uniklo, ze to jeste neni kniha.
Verim, ze tam se teprve rozsoupnete.
A drzim palec:-)

12 Pavel Lukavský Pavel Lukavský | 5. srpna 2011 v 20:47 | Reagovat

Děkuji všem i za připomínky..
povzbudilo mne to..
chtěl bych napsat jedem příběh .. pracovně .. "Z paluby.."
ale už teď vidím.. že se mnou dva dny nic nebude.. kdybych se neozval.. jsem mrtvej..

13 Sona.K Sona.K | 5. srpna 2011 v 20:59 | Reagovat

[12]:Uuuuuplne mrtvej spisovatel:-)
Dva dny je moc na povidku:-)
Takze pospeste si at tu neni pusto, bez Vas.

14 Yřyk Yřyk | 6. srpna 2011 v 16:43 | Reagovat

Pavle Pavloviči filatelníku

Celkem není již co dodat -snad jen to,že se ti to tu parádně rozjelo a to ti upřímně přeju.

15 s cirkusem po Volze s cirkusem po Volze | 6. srpna 2011 v 16:47 | Reagovat

jsi chtěl připomnět Pavle

Nenisů tu smajlyky

16 Sona.K Sona.K | 6. srpna 2011 v 21:56 | Reagovat

[15]: :-D  :-D jak to ze nejsou, ja je tu mam. Ale fakt je ze pisu zrovna z telefonu, takze mozna tu vlastne nejsou ???  ???  ???

17 nar.soc. nar.soc. | E-mail | 7. srpna 2011 v 23:06 | Reagovat

Pěkný je to "bojovný vemeno" ( p, i l, je na klávesnici úplně jinde než v, takže je to úmyslně, ale co to znamená? Z brněnštiny je známá nadávka je blbé, jak vemeno ( nebo je to vemeno blbý ).
O bojovném vemenu, jsem za celý život neslyšel nic a to ani od soudružky Malininové, která podle sovětských pramenů dovedla masážemi vytáhnout z hubené krávy cisterny mléka a to už  tedy bylo něco bojovného.

18 Sona.K Sona.K | 8. srpna 2011 v 8:10 | Reagovat

[12]: Dva dny fuc:-)
Ste zivej? :-?  :-)

19 filatelista filatelista | E-mail | Web | 8. srpna 2011 v 12:05 | Reagovat

[17]: Máte pravdu, pane Ivane, je to přesmyčka.. vyjadřuje můj postoj k agresivitě některých "bojových plemen" ...majitelů.. ale asi to  spíše legrace plemeno .. vemeno.. mám rád tyto legrácky..
posledně si paní Soňa střihla .. "básně z vášně.."

20 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | Web | 8. srpna 2011 v 21:51 | Reagovat

[19]: Tak se těšíme na další ,,putování" a když použiješ hantýrku používanou v cirkusu, něco si domyslíme, někdo něco zná a nakonec to třeba vysvětlíš, no. Nic se neděje. Nedři se tak, psaním odpočívej, jak to dělám já. Zapomenu na starosti, občas si vyslechnu od své půlky, že jsem závislák, no a co. Ve svém věku mám už právo, ne? ;-)

21 kolemletící kolemletící | 9. srpna 2011 v 0:11 | Reagovat

Když já si nemůžu pomoct a pořád a pořád se mi druhé písmeno v nadpisu mění z a na u. Co mám dělat ?

22 aja00123 aja00123 | E-mail | 18. srpna 2011 v 17:13 | Reagovat

opravdu pěkne moc :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama