Kostel Nanebevzetí Panny Marie - druhá část

20. listopadu 2011 v 22:58 | Pavel Lukavský


"Proč máme chránit historické památky?" Vypálil na mne otázku jako dávku z kulometu kamarád. "Prostě, kulturní památky se mají a musí chránit!" Odpovídám bez váhání.. "Jo, rozumím, mají, ale proč?" Odpovídá mi otázkou kamarád.
Náš rozhovor se odehrával přibližně v roce 1980, přibližně v době, kdy jsme rozum brali a občas jsme si oba mysleli, že rozumíme skoro všemu na světě. Kdybych zapátral v paměti ještě hlouběji, asi by vypadlo i přesné datum našeho rozhovoru. Konec konců, není až tak důležité, kdy ale kde. Byla jasná, květnová noc, nebe plné hvězd. Od řeky Svratky stoupal až nepříjemně čerstvý vzduch. Leželi jsme s přítelem u ohýnku ve spacácích a nezávazně jsme debatovali. A svědkem naší debaty byl zbytek mostního oblouku pod hradem Veveří.
"Co je vlastně kulturní památka?" Nenechával mne oddychnout kamarád. Pro koho vlastně chránit kulturní památky. "pro koho?- jak pro koho?" "Ne, vážně, pro koho se chrání ty zámky a hrady a nechrání se třeba vesnice, baráky?.. ??" Zalapal jsem po dechu a snažil jsem se najít vhodná slova. Já bych to viděl jako .. "A kdo má rozhodovat, co je a co není památka?" "Asi odborníci, to je jasný." Odpovídám.
"Jo? To mne teda podrž. Co to je za odborníky, že to u vás vypadá tak příšerně!"
"Pamatuješ, jak stěhovali ten kostel? Ten v Mostě" "Co s ním má bejt?". Ptám se. "Ale to nic, já jestli to není lumpárna?" Cože?, jak lumpárna?" Naprosto jsem nic nechápal. " Jestli to není jen přiblblá propaganda? Byly toho plný noviny, jak se staráme o kulturní památky a hovno hovno.. Podívej se kolem. Vždyť je to katastrofa. Tisíce památek se rozpadá a v televizi běží jen o tom rozebraným mostu a kostelu v Mostu. Tato slovní hříčka i mne zarazila.
Náš rozhovor nepokračoval. Pocit zmaru v nás obou byl příliš hluboký. Tušili jsme že s naší zemí není něco v pořádku a slova se rozcházejí ze skutečností.
Když dnes slyším o ochraně kulturních památek, jsem příliš citlivý na všěchna ta tvrzení o tom, jak je potřeba chránit to či ono. Do dnes mi nikdo neřekl proč máme chránit kulturní památky.
 


Komentáře

1 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 20. listopadu 2011 v 23:17 | Reagovat

Proto, že vypráví svým způsobem o životě našich předků, jsou dokladem různých stavebních stylů, které dávají obraz čemu lidé té doby dávali přednost. Národ, který nemá historii, o které právě svědčí ty kulturní památky, jako by nežil. Jen barbaři ničí, co jiní vybudovali. Musí se ale rozlišovat mezi památkami, ne každý starý dům jen proto, že byl postaven dávno. Nebylo by místo na nové a ničila by se příroda, kácely lesy, zemědělská půda rušila a stavělo by se tam. :-(

2 Lydie Lydie | 21. listopadu 2011 v 10:22 | Reagovat

Někdy mě připadá,že se chrání něco,co si to moc nezasluhuje a naopak se nachá zdevastovat něco hodnotného. :-D Kecá do toho moc lidí,kteří založí sdružení a chrání za každou cenu. :-!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama