Václav Havel

18. prosince 2011 v 22:45 | Pavel Lukavský

Václav Havel (5. října 1936, Praha - 18. prosince 2011, Hrádeček u Vlčic) byl český dramatik, esejista, kritik komunistického režimu a politik. Byl devátým a posledním prezidentem Československa (1989-1992) a prvním prezidentem České republiky (1993-2003).
Václav Havel působil v 60. letech 20. století v Divadle Na zábradlí, kde jej také proslavily hry Zahradní slavnost (1963) a Vyrozumění (1965). V době kolem Pražského jara se zapojil do politické diskuse a prosazoval zavedení demokratické společnosti. Po násilném potlačení reforem vojenskou invazí států Varšavské smlouvy byl postižen zákazem publikovat a stal se jedním z prominentních disidentů, kritiků tehdejšího normalizačního režimu. Vystupoval na obranu politických vězňů a stal se spoluzakladatelem a jedním z prvních mluvčích občanské iniciativy za dodržování lidských práv Charta 77. To upevnilo jeho mezinárodní prestiž, ale také mu vyneslo celkem asi pět let věznění. V této době vedle dalších divadelních her také napsal vlivné eseje, například Moc bezmocných (1978).
Po vypuknutí Sametové revoluce v listopadu 1989 se Václav Havel stal jedním ze spoluzakladatelů protikomunistického hnutí Občanské fórum a jako jeho kandidát byl 29. prosince 1989 zvolen prezidentem Československa. Podporoval směřování země k parlamentní demokracii a do politických struktur západní civilizace, v roce 1992 se mu však nepodařilo zabránit rozpadu československého státu. Od roku 1993 byl dvě funkční období prezidentem České republiky, kterou vyvedl z Varšavské smlouvy a dovedl do NATO. Prosazoval také přijetí České republiky do Evropské unie.
Jako literát se Václav Havel světově proslavil svými dramaty v duchu absurdního divadla, v nichž se mimo jiné zabývá tématy moci, byrokracie a jazyka, a také svým esejistickým dílem. V esejích a dopisech z vězení se vedle politických analýz zabývá filozofickými otázkami svobody, moci, morálky či transcendence. Václav Havel se věnoval také experimentální poezii; sbírka Antikódy obsahuje básně psané především v 60. letech.


zdroj Wikipedie
 


Komentáře

1 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 18. prosince 2011 v 23:16 | Reagovat

Nic proti němu, ale také by bylo dobré vyslechnout mnohé z disentu.  My to posoudit nemůžeme, informace jsou, ale ... Zemřel člověk, budiž mu země lehká...

2 Petr Petr | 18. prosince 2011 v 23:56 | Reagovat

Třeba jsem s disentu, a nevím co bych měl špatného o VH napsat, to už napsali Kojzar a Boudová v Rudém právu a mnozí tomu do dnes rádi věří.

3 matka matka | 19. prosince 2011 v 10:46 | Reagovat

V korunách stromů vítr listy pohybuje, buď pozdravena duše lidská....

4 Yřyk Yřyk | 19. prosince 2011 v 12:52 | Reagovat

Bylo před Havlem,s Havlem,za Havla a po Havlovi.Já nejraději vzpomínám na dobu s Havlem a za to mu můžu poděkovat a vzpomenout s pokorou.

5 Yřyk Yřyk | 19. prosince 2011 v 12:58 | Reagovat

[1]: Ledacos jsem přečetl ale......Pravdou je že ze svého platu (přikulovače)se mněl dobře ale to je jiná a na jindy a jinde.

6 nar.soc. nar.soc. | 19. prosince 2011 v 18:53 | Reagovat

Hned jak jsem slyšel pojem "nepolitická politika" tušil jsem, že věci půjdou šejdrem. Přijal jsem funkci předsedy odborové organizace ( leden 1990 )přestože jsem do té doby v ROH nebyl.
Vstoupil jsem také do strany ČSS, která jediná se zmohla na tištěný protest proti 17.listopadu 1989. Bylo mi celkem jasno, že začíná "poválečná" etapa "vše nově jinak a hned" samozřejmě nejrychleji rostla zlodějna. To byl výsledek ( podle mne ) hlásané nepolitické politiky. Něco málo se mi povedlo, ale zklamání z výsledků prožluklé "sametové revoluce" mne neminulo. Je jisté, že výsledky společenských změn jsou určovány lídry v rozhodné chvíli. Bohužel, žádný Masaryk, Švehla, Palacký, Havlíček, atd. se nikde neukázal.
Václav Havel nebyl na převzatou funkci připraven a to rozhodlo. Mít dobré úmysly obvykle nestačí, v konfrontaci s bolševickou sebrankou, už teprve ne.

7 Jeník Jeník | 19. prosince 2011 v 19:36 | Reagovat

nějak se vše zašmodrchalo a na sliby se také zapomělo.Lidé ze současné situace nemají moc radosti.Ale za to asi Havel již nemůže.

8 Pavel Lukavský Pavel Lukavský | 19. prosince 2011 v 20:48 | Reagovat

[Smazaný komentář]Pane Václave Nový, alespoň na tomto místě, /když mám zákaz vstupu na na Vaše stránky/ si osobně dovoluji říct.. jste špína chlap...
před pár týdny jste se sprostě a urážliuvě o V.H. vyjdřoval...
a dnes? / řečnická otázka/ prostě jste špína chlap.. tak prosím mlčte a nelezte mezi slušné lidi.. opravdu vaše názory mne nezajímají.. S pozdravem Pavel Lukavský.. už jednou pro vždy.. prosím nechoďte mi sem, nepřeji si to
děkuji

9 Pavel Lukavský Pavel Lukavský | 19. prosince 2011 v 20:55 | Reagovat

[7]: Zdravím..jistě, v tomto státě je tak nějak dest milionů lidí...za sebe mohu říct, že většina jsou slušní a rozumní lidé.. a snad cítí o co v životě jde..
jinak, ... slovy Járy Cimrmana.. můžeš se ohnout, ale musíš se narovnat..

10 Pavel Lukavský Pavel Lukavský | 19. prosince 2011 v 21:02 | Reagovat

[1]: Zdravím.. dovolím si jednu velmi provokativní myšlenku.. V.H. šel životem s "cejchem" děvkaře a kurevníka, jistě... jistětaké jiné/ale to vlastně není podstatné/ ženy vždy podvědomně cítí co si o muži mají myslet..Jak na něj budou vzpomínat ty ženy, s kterými něco měl?..
A tení to od věci, mohu se mýlit, mohu dělat chyby, mohu i pohledem uhnout, třeba zalhat.. ale, ženy nám to vždy nakonec seštou...

11 matka matka | 19. prosince 2011 v 22:03 | Reagovat

[10]:Sčítám tedy - budiž mu země lehká.

12 nar.soc. nar.soc. | 20. prosince 2011 v 21:44 | Reagovat

Přijde mi ten humbuk s pohřbem Václava Havla dost nevkusný. Lidé, kteří mu nemohli přijít na jméno, jsou najednou na měkko. Celá TV Nova, Hrad, Sněmovna a další šiky šejdířů, kteří měli vždy jen posměch nebo shovívavý pošklebk.
Musí to mít nějakou příčinu. Zřejmě se dnešní "mocní" obávají následků toho, co většině připravili, jako dárek k Novému roku.  
Zajímavé jsou nápady ( rojí se jako včely ).
Vytáhla se zpuchřelá lafeta, udělali ji železnou oj a budou na ní drncat rakev. Jsem zvědav na kola. Co vím o dřevěných ráfových kolech je, že musí mít dřevo přiměřeně vlhké, aby drželo a mělo pružnost. Po desetiletích v depozitu může kolo rupnout, jako vejce.
Také třídenní smutek, je novum, ještě chybí potáhnout celé město černým suknem ( jako v pohádce ).
Agentura JPP sdělila, že dokonce sexuální pracovnice musí nosit po celý smutek černé prádlo.
Osobně se domnívám, že nejlepší trvalá připomínka VH by byla socha na místě Metronomu se zdviženou pravicí a prsty do V ( byl by to náš, český průkopník Svobody na rozdíl od USA s darovanou Mariannou ).

13 Míra Míra | 21. prosince 2011 v 12:40 | Reagovat

Když se podívám na komentáře pod články o p. Havlovi na zpravodajských serverech a na většině blogů, tak bych si musel hodil mašli, pokud bych se chtěl trápit kvůli tomuto národu. Nehodím si nic, jen se vrátím ke čtení opět po Vánocích nebo ještě lépe až po Novém roce. Do té doby se konečně ponořím do četby toho, co jsem dosud nestihl. Tj.knih.
Přeji všem pohodu a klííííídek! :-)

14 Pavel Lukavský Pavel Lukavský | E-mail | 21. prosince 2011 v 14:02 | Reagovat

[12]: Pane Ivane, ano a ještě jednou ano.. také jsem si pomyslel, že má žena měla pravdu, když podotkla"á... pánové budou v televizi.."
I já cítím cosi nepatřičného, ale na straně druhé pociťuji i jistou míru sžíravého pocitu zadostiučinění..
Vzpomeňme společně ty trapné výkřiky po národní hrdosti.. národní identitě a jakému si procitnutí..
najednou je zde - nikým neorganizováno - a nejvíc, jako by vadilo těm, kteří po tom procitnutí a konzervativních hodnotách volali..

alespoň to tak cítím.. že dokážeme sejako národ zbláznit a loučit se s TGM.. vítat okupanty zviženou pravicí, vítat osvoboditele s kyticí šeříků.. stát v únoru pod Hradním nádvořím.. loučit se s Palachem a slavit první máj.. vítat mistry světa a velebit Saifrta, když z Norska něco obdrží..
Vraníci byli krásní, Saša měl stále křivou hubu... /Vše překousnu, pochopím, jen to co zaznělo ze strany mladých komunistů nesnesu../
shrnuto, ano, cítím to hodně podobně, jen mi nezbývá než věčně bojovat s hloupostí, podlostí a lidskou sebrankou, ať kouká z leva, nebo z prava..toť vše ..a ještě jednou děkuji všem ..

15 nar.soc. nar.soc. | 21. prosince 2011 v 16:35 | Reagovat

[14]:

Dobrý večer.

Měl jsem obavu, že se zatvrdíte. Nemám  nic proti Vášovi Havlovi. S jeho mediálně vytvářenou povahou nebyl ani lídrem, ani hybatelem věcí. Byl ovšem dobře patrným symbolem. Všichni, kdo měli s totalitou drobné, se v něm promítli a s jistou dávkou empatie ztotožnili. Zdejší totalitu nepoložil Havel ani Charta. Bylo to širší, sice neorganizované, ale plošně působící podhoubí odstupu, pohrdání a nepřátelství (ta skutečná moc bezmocných ). Právě tato "moc" je nebezpečná všem "mocným", pokud se oni oddělí od společnosti a vedou svůj příživnický život. Proto se na přemostění tohoto fenoménu koná "státní smutek", přežvykují se kdejaká Vášova slova, jako kánon, ovšem jen pro těchto pár dnů.
Feldkurát Katz to odhadl ve Švejkovi geniálně. "Teď tady brečíš a chceš se polepšit? To se ti holenku jen tak nepodaří! Protože až přijdeš na cimru, bude z tebe zase takovej lump, jako před tím."  Smutně odhaduji, že lumpárny rozkvetou novými květy.

16 Míra Míra | 21. prosince 2011 v 17:27 | Reagovat

[15]:
Skvěle řečeno. A ten smutek po feldkurátově vysvětlení věcí příštích, sdílím.
I když ve svém okolí, prostém politiků, přece jen zahlédnu jiskřičku naděje v mladých lidech. Jen se bojím, že je jich málo a že jich po čase ještě ubyde.

17 Pavel Lukavský Pavel Lukavský | E-mail | 21. prosince 2011 v 17:45 | Reagovat

[15]: Jistě se dá s Vašim vývodem /myšleno myšlenkovým vývodem/ souhlasit, stejně jako polemizovat.. jistě.. lze doplnit, že zdejší skoro totalitu/taková kávička proti jiným totalitním režimům/ nepoložila až tak charta, jako ekonomické a vojenské uzbrojení SSSR a postupný rozklad stalinského režinu../ na to uzbrojení doplácí USA dodnes a na ten socialní stát Evropa ještě dalších XY let.. Jo, to jen na okraj...
Já osobně se nikdy moc k disentu nehlásil, tudíž ani k panu Havlovi.. bylo to pro mne jaksi mimo mé vnímání... byl jsem a jistě v některých rysech jsem levičák /jak se říká: "špatný básník, který v mládí nebyl levičák a ještě horší, který jím po třicítce zůstal.."
A ještě k těm lumpárnám.. jak říkáte, "Květy zla"... plevel je potřeba vytrhnout i s kořínky... jen aby tu nezůstala poušť "vulgárního materialismu"...

18 Míra Míra | 21. prosince 2011 v 18:09 | Reagovat

[17]:
Pokud máš obavy o to, aby taky nezůstala poušť vulgárního materialismu, tak máš k Havlovi hodně blízko.

19 matka matka | 21. prosince 2011 v 22:16 | Reagovat

No to jójó, vulgární materialismus může - teda plevel může vytrhávat ten, kdo má podloženo , či vyfutrováno vytrhávání sejrem, nebo ten, kdo sejra nepotřebuje.

20 Míra Míra | 22. prosince 2011 v 13:51 | Reagovat

[19]:
Naprosto s Tebou nesouhlasím. Ale rozebírat to tady nechci. Už mě to (ne kvůli Tobě, ale vůbec) nebaví.

21 Jeník Jeník | 23. prosince 2011 v 10:47 | Reagovat

Také mne to nebaví - je to jak povrch ledovce - vše je jen podvod,špína,pokrytectví.Ti co mu nemohli za jeho života přijít na jméno,ti co mu ani nepogratulovali k narozeninám,tak ti nyní nejvíce hořekují,jak jej měli rádi a přitom všichni vědí,že je to lež jako věž.Osobně si myslím,že by s tím divadlem ani Havel nesouhlasil.

22 Míra Míra | 23. prosince 2011 v 23:32 | Reagovat

Takovou bídu národa, o jaké jsem se dočetl skoro na všech diskusích k aktuálním článkům k úmrtí, resp. k pohřbu p. Havla, jsem dosud jen tušil. Ale teď vím, že je to realita. Naštěstí existují i jiní lidé, než to, co exhibuje na internetu. Snad "jednou budem dál".
Přeji všem hezké a ničím nerušené Vánoční svátky.

23 Pavlína Veselá Pavlína Veselá | E-mail | 30. ledna 2015 v 14:47 | Reagovat

Dobrý den, na Vašich stránkách jsem nikde nenalezla Váš kontakt. Obsah blogu se mi velice líbí a chtěla jsem Vás kontaktovat ohledně nabídky spolupráce s druhým největším internetovým knihkupectvím Megaknihy.cz. Pokud to bude jen trochu možné, napište mi, prosím, na pavlina@megaknihy.cz. Do předmětu uveďte název Vašeho blogu. Těším se na spolupráci, Pavlína Veselá

24 KIRAdord KIRAdord | E-mail | Web | 2. července 2018 v 23:08 | Reagovat

To determine internal swelling is difficult enough, therefore, consequently, they influence the body for a long time, which threatens the normal fetus. Fluids are dangerous because they break blood circulation. Similar situation leads to the strengthening of negative tendencies feeding and the breath baby, formed hypoxia.
Fighting such a pathology should be done with the help of correction feeding and special procedures so that fluid does not stay tissues. If expectant mother is resting, then under the feet better put a cushion or pillow to improve the blood circulation of tired legs. Do not long time to sit or stand, as this leads to stagnation in the body. It is recommended that the knee-elbow position several times a day in order to increase blood flow.
<a href=http://pregnancyplus.info/>pregnancyplus.info</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama