O co jde a o co komu jde..?

11. ledna 2012 v 12:50 | Pavel Lukavský |  Příroda
Jak jsem starej, tak jsem blbej. Nechci tvrdit, že všechno znám, všude jsem byl dvakrát, tedy, minimálně dvakrát. Jenže, někdy mám nutkavý pocit, že se musím, seč mi hlasivky stačí, ohradit. Důrazně nahlas a aby to každý slyšel. Aby bylo rozuměno, nejde mi o to někoho... kohokoliv... překřičet a ukřičet.. to ne, jen je potřeba, slovy klasika, přivádět románové příběhy na pravou míru..


Jeden takový okamžik nastal, vzpěnila se ve mne krev a musím něco velmi závažného říci.. Dostal jsem i-mail. Hned ho převedu do formy čtivé.. cituji: "U kasy v supermarketu si bere jedna stará žena igelitovou tašku na uložení nákupu. Pokladní jí vyčítá, že nepoužívá "ekologické" nákupní tašky: "Vaše generace nezná ekologické hnutí. My mladí lidé budeme muset platit za starší generaci, která plýtvá prostředky !" Stará žena se omluví pokladní a dodává: "Je mi líto, my jsme neměli environmentální hnutí v naší době". Když již odcházela z obchodu, pokladní jí povídá: "Lidé jako vy zničili všechny přírodní zdroje. Na náš účet půjdou náklady
na jejich obnovu. Vaše generace neudělala vůbec nic na ochranu životního prostředí !" Stará dáma odpovídá: "Za mých časů jsme vraceli láhve od mléka a od piva do obchodu, obchod je poslal zpátky do továrny, tam je umyli, sterilizovali a znovu naplnili - jedna láhev se tak použila několikrát. V té době byly láhve opravdu recyklovány, ale neznali jsme environmentální hnutí. Za mých časů jsme chodili pěšky po schodech nahoru. Nebyly žádné pohyblivé schody ve všech obchodech či kancelářích. Šli jsme pěšky do obchodu za rohem a nebrali jsme si auto, kdykoli jsme se chtěli dostat někam o dvě ulice z domu. Ale ano, neznali jsme environmentální hnutí. V té době jsme prali plínky, jednorázové papírové plínky jsme neznali. Vyprané prádlo jsme sušili na šňůře a nepoužívali jsme elektrickou sušičku, která spotřebuje 3000 wattů za hodinu. Na usušení prádla jsme použili větrnou a solární energii. V té době jsme systematicky recyklovali oblečení z bratra nebo sestry dalšímu sourozenci. Je to pravda, neznali jsme environmentální hnutí. V té době byla v domě jedna televize nebo rádio, ne jako teď, kdy je televizor a rádio v každé místnosti. A televize měla malou obrazovku ve velikosti krabice na pizzu, ne obrazovku o velikosti státu Texas. V kuchyni každý připravoval potraviny ručně - neměli jsme všechny možné speciální elektrické přístroje na přípravu bez námahy, které spotřebují velké množství elektřiny. Když bylo potřeba zabalit křehké předměty aby mohly být poslány poštou, použili jsme jako výplň noviny nebo vatu a balili jsme do krabic, které už dříve sloužily - nepoužívali jsme žádné bubliny z polystyrénu nebo plastu. V té době jsme na sekání trávníku používali ruční energii - neměli jsme žádné elektrické nebo benzínové sekačky. Pracovali jsme fyzicky a nebylo proto potřeba chodit do posilovny na běžící pásy, které běží na elektřinu. Ale máte pravdu, my jsme tenkrát nevěděli nic o environmentálním hnuti. Když jsme tenkrát měli žízeň, pili jsme vodu z fontány - nepoužívali jsme plastové kelímky nebo plastové láhve, které se zahazují po jednom použití. Měli jsme plnicí pera a plnili jsme je z kalamáře místo nákupu vždy nového pera. Při holení jsme vždy měnili jen žiletky místo vyhazování jednorázové žiletky po každém holení. Ale ano, neznali jsme environmentální hnutí. V té době jezdili lidé autobusem a vlakem a děti do školy na kole, místo používání rodinného auta, kde má matka službu jako taxi 24 hodin. V té době děti měly stejné aktovky na několik let, pastelky, gumy, ořezávátka a další příslušenství se používalo tak dlouho, jak to bylo jen možné a ne nové tužky a gumy s novým sloganem každý rok. Ale ano, neznali jsme environmentální hnutí. Měli jsme doma jednu elektrickou zásuvku na místnost - ne vícepásmovou, která je teď potřebná na široký sortiment elektrického příslušenství které dnešní mládež potřebuje. Tak už mě přestaň srát s tím zeleným hnutím !" Konec citátu..


Co na to říct? Dávat argumenty... Ne, v žádném případě ne, to nelze. Chci jen říci, že si myslím, takto, žádný člověk s neznámou paní s jakémkoli supermarketu nemluví.. žádná takováto "stará dáma" není a snad takto neuvažuje.. prostě si myslím, že NĚKDO po nocích, z mě nepochopitelných důvodů, sepisuje traktáty, které nemají nic společného s realitou. Nechci říkat pravdou.. ta je vždy relativní..
Co mne zásadně vadí.. ten hrubý, sprostý tón.. ta snaha postavit proti sobě lidi věkově i myšlenkově rozdílné. Lidi, vzájemně jinak myšlenkově orientované, přesto, neoddiskutovatelně členy "jedné tlupy" A ta poslední věta z i-mailu je perla a o tu vlastně šlo.. Vnuknout myšlenku, že vlastně ta "stará garda vedená stranou a vládou" vlastně byla zelenější - ekologičtější. A co víc, ta banda "mladých ničemů ničemu nerozumí a vůbec by vlastně neměla do ničeho kecat. Nemohu se zbavit dojmu, že v této zemi je jaksi národním sportem vytvářet si domnělé protivníky a házet na ně bláto, třeba jen z neznalosti, pocitu vlastní nedostatečnosti nebo třeba jen záměrně urážet..

Závěrem asi jenom noticku. Mohu nadávat zrcadlu, že mám křivou hubu? Zdá se mi, že ano. V této zemi je to normální.
 


Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | 11. ledna 2012 v 16:26 | Reagovat

"Ó časy, ó mravy", skuhral už v římských dobách stařešina, na ty mladší.
Není divu. Když si promítl, co nestihl a už nestihne, dostal vztek na ty, kterým možnost ještě zůstala.
Je to běžná lidská závist, a škarohlídství, mě například ten email nijak nepřekvapil. Stejně se bude skuhrat do skonání světa, to nemá nic společného s politickým zřízením. :-D  :-D

2 Petr Petr | 11. ledna 2012 v 23:16 | Reagovat

Toto jsem dostal vícekrát, někdy i s jízlivou poznámkou. Jak zařídit, aby se Tvůj článek dostal co k nejvíce čtenářům?

3 matka matka | 11. ledna 2012 v 23:28 | Reagovat

Přečetla jsem. Ale co s tím, ... na mou věru nevím.

4 filatelista filatelista | 12. ledna 2012 v 0:07 | Reagovat

[3]: Sestro, nic..Jen drobnost. Použil jsem dvě starší fotografie.. Jedna je ze soutoku Moravy a říčky přitakající od Starého Města pod Sněžníkem /kousek za Hanušovicemi/ a druhá kousek od toho místa.. v kopcích Kopec se jmenuje Kámen 829 m.n.m. a ta říčka je Krupá..

[2]: Naprosto neaspiruji na vykladače .. jen nemám rád manipulaci s myšlením lidí..
stejně děkuji.. Snad je to tím, že se lidem dnes žije těžko..a mají všeho plný zuby..

5 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 12. ledna 2012 v 0:18 | Reagovat

Navíc je pravda, že spíš tu tašku z PVC ještě nabídnou, natož aby kritizovali její použití. To byl asi jen prostředek k dalšímu povídání, nepříliš šťastně vybraný.

6 Zdeněk Zdeněk | 12. ledna 2012 v 0:55 | Reagovat

Také jsem si to Pavle přečetl,no je těžké kritizovat někoho,když nevím,kdo ten škvár stvořil.Já mám třeba také tady na někoho hubu,jsem někdy sprostý,ale odhalil jsem se a uznávám,byla to má svobodná volba.Nikomu jsem to tu nemusel předvádět,prostě jsem začal a jen tak začas mi došlo,že jsem se moc nepředvedl,tak se tu sebekriticky ještě jednou kaji,slibuju,že už budu hodnej dědečku a už mňa netlučte taky po kebuli,už su blbé dosť.ZTož zdar a sílu a hezky od podlahy-UŽ MNĚ KONĚ VYVÁDĚJÍ....! :-D  :-D  :-D  :-D  :-D

7 Yřyk Yřyk | 12. ledna 2012 v 1:01 | Reagovat

Také jsem to dostal.Naštěstí můj názor není směrodatný.Pravda je jedna.Tady na tom žvástu je cítil umělina od začátku -Do konce.To Yřyk jak dřysta na pysku,tak je základ dřystaňa na reálném(pravdivém )Podkladě.Proto mně asi nikdo nečte.Koho by zajímala pravda.Ja a že tam mam hrupky? No a co jak mluvym přez hubu tak to ikdo něpozna,akurat jak pyšu tak ale zase něpyšu,že jedu v tunelu ,něvydim na to a tak.......a yne capyny. Tak kdo cítíte potřebu,tak to vyřešte,Já to přežiju.Každý ať si píše co chce.Lidé ubližují jiným -daleko více než písmem na posraném PC
Jo a Ydu Yřyk

Snad ještě dodám-někde jsem četl,že se tu děje katastrofa,málem sem si polámal nohy a to je 1 00hodin a tu vo hovno yde :-P

8 Yřyk Yřyk | 12. ledna 2012 v 1:01 | Reagovat

Kurva spem v 1 v noci tak to je síla

Tento komentář byl vyhodnocen jako spam a zobrazí se, jen pokud to autor blogu povolí.

9 matka matka | 12. ledna 2012 v 7:50 | Reagovat

[4]:Když vidím tu nádhernou břízu,.... tak doufám, že si příroda poradí. I s námi, lidmi :-) I když my jsme všehoschopni, i sebezničení, ... ovšem pak by měla planeta možná tisíce let na zotavenou, po viru, zvaném lidstvo...

10 Hanako Hanako | 12. ledna 2012 v 9:55 | Reagovat

Pavle a Petře, jestli vám,  zřejmě příznivcům zeleného hnutí,ten email někdo škodolibě poslal, tak je to hnusné. To co odpovídá ta stará paní, je pravdivé. Za dnešní stav odpovídáme všichni bez rozdílů,  staří i mladí. Nemusíme přece chodit na velké akce na obnovu přírody, každý může začít doma, třídit, neplýtvat, vypínat elektrospotřebiče, nespalovat plastické hmoty apod. Mimochodem, kdyby mně někdo nazval starou dámou, tak bych se nehněvala, ale tu poslední větu bych řekla slušně.

11 Hanako Hanako | 12. ledna 2012 v 9:59 | Reagovat

[10]:Nejsem obdivovatelkou starých časů, ale když mi někdo násilně vnucuje nové ideologie, tak mi to vadí. A hoši, již léta poctivě třídím i s tím kompostováním. Zdravím.

12 Jeník Jeník | 12. ledna 2012 v 10:41 | Reagovat

je to pořád stejné,je to o tom jak rozeštvávat lidi.Někdo tento stav asi potřebuje(myšleno mezi lidmi).

13 Míra Míra | 12. ledna 2012 v 13:25 | Reagovat

Asi jsem naivní. Nezdá se mi, že by smysl toho e-mailu byl rozeštvávat lidi. Spíš chtěl bejt někdo chytrej a vtipnej a úplně to nedomyslel.
Něco o tom vím, - taky se mi to stává. :-(  :-)

14 Yřyk Yřyk | 12. ledna 2012 v 15:19 | Reagovat

pANEBOŽE JÁ JSEM TAKOVEJ VŮL,ŽE JSEM SI TO PŘIŠEL PŘEČÍST JEŠTĚ JEDNOU.tEDY PO TŘETÍ.Když jsem to četl doma poprvé,také jsem se nad tímto článkem pozastavil a ne že né.
Takže ta první věta se asi stal-tedy byla reálná a od toho se fantas odvíjí.
zajisté se někdo upamatuje,když jsem psal asi před rokem,jak jsem mimo jiné koupil v létě v Brně v nějakém řetězci nanukový dort a vyžadoval jsem po mladé pokladní igelitku právě jen a jen na ten nanukový dort.Tak jsme se s dívčinou do sebe pustili,že asi po pěti minutách řvaní po celé prodejně jsem náležitě poučil buzerantku,že nebude Yřyka učit,jak si zničit cenný nákup od posraného nanuku za 10 korun.
Psal jsem i závěr. Pokladní odvedle cosy o Krávě dřystla a s omluvou za ostatní slušné zaměstnance mi igelitku podala ze své pokladny.Já mám rád srážky s voly asi jako když yde Yřyk kupovat rohlíky-či mléko ale předsi jenom všeho moc škodí.Tak asi tak.Ydu na židlu :-P

15 matka matka | 12. ledna 2012 v 22:03 | Reagovat

No, třeba se ta pokladní někdy do toho zrcadla nakonec podívá a dojde jí, co jí zatím nedošlo :-)

16 Jeník Jeník | 13. ledna 2012 v 10:14 | Reagovat

Tady se spíše jedná o rozpory mezi starší a mladou generací.je faktem,že opravdu jsou a navíc je i v našich sdělovacích prostředcích živí,místo aby je tlumili a nebo npravovali.To je to co mne hněte.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama