60. výročí založení KSČ, zajímavý nález.

10. února 2013 v 16:58 | Pavel Lukavský |  Filatelie
Poslední dobou věnuji více času prohlížení skartu Československých známek. Většinou se zajímám o běžné emise se známými odchylkami. Občas narazím na nějakou zajímavost. S jednou takovou zajímavostí bych se Vám chtěl pochlubit, i když vím, že podobných nálezů je jistě více. Přesto, po více jak třiceti letech jde o nález, který si zaslouží pozornost.


Obrázek č. 1.
Emise 60. výročí založení KSČ vydaná v roce 1981 se skládá ze tří známek hodnot 50 haléřů, 1 Kčs a 4 Kčs. Tato emise není sběratelům - specialistům neznámá, ale nejdřív bližší údaje. V katalogu pofis je tato emise uvedena pod čísly 2485, 2486 a 2487, s datem vydání 6. dubna 1981. (Rok vydání byl v mém uvažování důležitý,.. viz později.) Malíř a grafik Zdeněk Filip navrhl dvě známky (2485,2487) a Jiřina Adamcová (2486). Provedení rytin známek je prací Jindry Schmidta (2485) a Bedřicha Housy (2486, 2487). I když mi nepřísluší hodnotit grafickou úroveň této emise, je právě čtyřkorunová hodnota (2487) podle mne nejpovedenější.

Zmíním ještě náklady známek, 8 865 000 (2485); 14 460 000 (2486); 10 425 000 (2487). Takže, na příležitostné známky vcelku vysoký náklad. Při prohlížení většího množství ražených známek katalogového čísla 2487, které nese název "Symbol vědecko-technického pokroku", mne zaujala jedna známky s chybějící růžovou barvou uprostřed obrazu známky. Snad znázorňující žhnoucí vysoké pece. Viz obrázek č. 2. Krajní dvě známky jsou normální, čistá i ražená pro srovnání.
Obrázek č. 2

Každý takovýto nález potřebuje vysvětlení čeho je vlastně filatelista svědkem, kam to v uvozovkách zařadit.. Jedná se o nahodilé vynechání barvy, makulaturu uniklou kontrole v tiskárně, případně ukradené "zmetky" při skartaci.. Možností je několik a také odpovědí může být více. Já jsem hledal odpověď delší dobu. Až celkem nedávno se mi povedlo koupit větší množství (cca 40 ks) doporučených dopisů z území dnešního Slovenska, všechny z okolí Dolného Kubína. Mezi nimi jsem nalezl skutečně tři kusy opravdu "luxusních" celistvostí s touto výrobní vadou. Viz obrázek č. 3.Obrázek č. 3


V tomto okamžiku jsem měl ke srovnání již čtyři známky s touto výrobní vadou. Tři z toho na celistvostech z roku 1984 (únor až červenec). Jak již jsem napsal, právě rok použití známek (ale nejenom on i množství vydaných známek) mne vedl k myšlence zda v průběhu tisku nedošlo k přemoletování některých desek a zda nejde o dotisk ve kterém se již neobjevují známé výrazné deskové vady. Viz katalog.. DV 43/1 a DV 8/2 červená čárka a červená skvrna. V tomto okamžiku odbočím..

Známka z této emise "symbol jednoty pracujících" známý to prapor s typy I a II ( cihlově červená a rudá), včetně známého rozlišování podle rozměřovacích křížků. Viz katalog: "TD pro červenou barvu byla v průběhu tisku vyměněna. Kromě výrazného rozdílu v barvě mají známky I. typu soutiskové křížky ve čtyřech barvách ( modrá, cihlově červená, zlatá a černá), známky II. Typu mají křížky pouze ve 3 barvách (bez červené)."

Napadla mne otázka, ".. je možné, aby se někomu mohla zdát červená barva málo červená?.. jako tomu bylo u známky 2486? A došlo k přemoletování a třeba i k odstranění válce pro barvu růžovou? Odpověď nebyla jednoduchá. Přes drobné rozdíly v barvě známky a často výrazném opotřebování válce pro černou barvu (jemnější čáry).. V soutiskovém křížku jsem růžovou barvu nenašel, to je samozřejmě logické. Nebyl jsem schopen jednoznačné odpovědi, kterou bych podepřel daty tisku známek.. Domnívám se, ze zkušenosti podle množství vytištěných známek, se muselo jednat nejméně o tři až čtyři různá data tisku. A ty dodnes nemám k dispozici. Nechávám zatím otázku bez odpovědi. Nezbývá mi nic jiného, než tyto data doložit. Chtěl jsem vyzvat kolegy filatelisty o pomoc při doložení dat tisku, případně větších celků s okraji. Při zkoumání celistvostí a známek mne potěšil i drobný posun perforace. Viz obrázek č. 4.


Obrázek č. 4.

Jen drobnost na závěr, v souvislosti s touto emisí je potřeba připomenout přítisk na známkách této emise k příležitosti mezinárodní filatelistické výstavy v Bratislavě v roce 1981. Byl vydán jako nálepní list s příležitostným razítkem v počtu 40 tisíc kusů.
 


Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | 17. února 2013 v 15:35 | Reagovat

Nazdar Pavle.

I při nejlepší vůli nechápu z filatelistického žargonu vůbec nic. Je to potvrzení známé pravdy, odborné věci mají řešit odborníci. Kde nemohu pomoci, alespoň nepřekážím, tak ahoj. :-D

2 Jeník Jeník | 20. února 2013 v 17:49 | Reagovat

Docela zajímavé.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama